facebook naturopathy
20 czerwca 2018
Bazylia od kilku sezonów cieszy się coraz to większą popularnością na naszych talerzach, a także i w ogrodach. Dziś postanowiłem skupić się na wpływie jaki wywiera ona na nasze zdrowie.
23 maja 2018
Ponieważ do chwili obecnej na blogu nie przywiązywałem większej uwagi do roli witamin w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka, uznałem że nadeszła pora, aby uruchomić cykl  nazywający się nie inaczej jak właśnie

 

 

BYĆ MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TEŻ:

Kandydoza z roku na rok staje się coraz powszechniejszym problemem. Nie dotyczy już tylko ludzi starszych po przebytych chorobach, ale bardzo często osób młodych, którym ten problem szczególnie daje się we znaki ze względu na rygorystyczną dietę i wiążące się z nią ograniczenia. Dziś w oparciu o swoje doświadczenia chciałbym nieco rozjaśnić temat osobom, które dowiedziały się, że mają do czynienia z właśnie tą dolegliwością i nie bardzo wiedzą jak sobie pomóc. Jednocześnie przypominam, że nie jestem lekarzem-specjalistą, a wszelkie treści spisane na tym blogu służą wyłącznie do celów informacyjnych oraz wymiany poglądów.

 

 

Posiadamy już wyniki badań, które potwierdzają przerost candida. Jeśli wiemy w jakiej formie występuje u nas grzybica(endogenna lub egzogenna) musimy podjąć działanie. Co dalej ? Od czego zacząć, żeby nie pogorszyć sprawy ?

 

 

Znalezienie lekarza-specjalisty, który należycie nas poprowadzi.


Tutaj możliwości jest sporo. Nie mam zamiaru zachęcać do leczenia się na własną rękę, pomimo faktu, iż czasami przynosi to dobre rezultaty. Gdy nie mamy odpowiedniej wiedzy warto zdać się na osobę, która ma pojęcie w zakresie anatomii i fizjologii człowieka oraz doświadczenie w "wyleczaniu" (nie mylić z leczeniem) grzybic. Nie ukrywam, że nie sprawą prostą znalezienie lekarza, który biegle porusza się w temacie kandydozy. Znalezienie i zweryfikowanie odpowiedniego specjalisty może być bardzo trudne dla osoby, która dopiero co dowiedziała się, że ma przerost candida i chce sobie jak najszybciej pomóc. Uważam, że dobry naturopata tak jak i lekarz, również może wchodzić w rachubę. W Polsce zawód naturopaty od kilku lat jest legalny. By go wykonywać trzeba nabyć odpowiednie umiejętności i kwalifikacje. Nie jest to "znachorstwo" jak błędnie uważa większość ludzi. Możemy także rozważyć wizytę u specjalisty do spraw żywienia czy dietetyka. Oczywiście byłoby świetnie, gdyby posiadał on doświadczenie w chorobach związanych z układem pokarmowym.

 

 

Może to zabrzmieć nieco dziwnie, ale..


Kolejną rzeczą jaką proponuję zrobić to zastanowienie się nad swoim życiem. Taki rachunek sumienia. Zachęcam, aby powspominać naszą przeszłość i zagłębić w tak odległe czasy jak tylko sięgamy pamięcią. Ma to na celu naprowadzenie na prawdopodobne przyczyny, które doprowadziły nas do obecnego stanu zdrowia. Być może przyczyną była częsta antybiotykoterapia lub rozbity termometr rtęciowy w naszym mieszkaniu ? Mogliśmy być też narażeni na ciągły stres co przyczyniło się do osłabienia naszego układu odpornościowego. Przyczyn może być naprawdę dużo. Myślę, że mój wcześniejszy wpis: Candida - Plaga obecnych czasów - przyczyny rozjaśni Wam nieco te poszukiwania.

 

 

Co można zrobić we własnym zakresie, aby zahamować rozwój Candida ?

 

Musimy zrozumieć, że przerost candida to w dużej mierze problem jelit i zaniedbanej flory bakteryjnej, a nie miejsca w którym występuje grzybica. Miejsce występowania grzybicy jest najczęściej tylko objawem. Przede wszystkim zachowaj spokój. To bardzo ważne przy schorzeniach jelitowych, ponieważ jak wielokrotnie podkreślałem mózg jest z nimi ściśle powiązany. Wiele osób popada w straszną panikę, gdy dowiaduje się o kandydozie, a tymczasem powinni odebrać to jako znak, że pora coś w życiu zmienić i ma to być zmiana na lepsze. Mnie osobiście zmiany na lepsze motywują, więc się ich nie lękam. Rozumiem, że jeśli przez większość życia korzystałeś/aś z "dobrodziejstw dietetycznych nowoczesnej cywilizacji" to zmiana ich w krótkim czasie może wydawać się dla Ciebie traumatyczna. Nie martw się, też tak myślałem i musiałem sporo przejść, żeby to zrozumieć. Trzeba jednak wybrać to czego się pragnie w życiu naprawdę. Czy chce się czuć dobrze i cieszyć każdą chwilą ? Czy może z dnia na dzień pogarszać swoją dolę ? Jesteśmy ludźmi i póki co mamy jeszcze wolność wyboru.

 

 

Z doświadczenia i obserwacji wiem, że najlepszy wpływ na poprawę mojego stanu zdrowia mają:

 

 

 

 

 • Odstawienie cukru, słodyczy, owoców - (w początkowej fazie) oraz zweryfikowanie czy przypadkiem nasza dieta nie obfituje w nadmierną podaż węglowodanów prostych, ale i złożonych.

 

 • Odstawienie alkoholu pod każdą postacią.

 

 • Odstawienie mąki pszennej i żywności w której występuje.

 

 • Eliminacja produktów wysokoprzetworzonych typu: fastfood, ale i gotowych potraw, które możemy zakupić w sklepach. Czym prostsze dania tym lepiej.

 

 • Eliminacja przetworów mlecznych - (z ewentualnym wyłączeniem kefirów, jogurtów naturalnych i zsiadłego mleka - najlepiej wiadomego pochodzenia). Jeśli decydujemy się już  na gotowe produkty ze sklepowych półek to warto sprawdzić czy mają chociażby wyszczególnione kultury bakterii probiotycznych np: L. acidophilus i Bifidobacterium lactis.

 

 • Redukcja, bądź zupełna eliminacja ziemniaków na jakiś czas. Ja zastępuje je kaszą(najczęściej jaglaną) ew. ryżem brązowym, długoziarnistym lub pełnoziarnistym.

 

 • Eliminacja glutenu przynosi szybsze rezultaty -  nie jest ona zupełnym wymogiem. Uważam, że warto mieć ją na uwadze.

 

 • Rozdzielność pokarmowa - warto ją rozważyć szczególnie w początkowej fazie leczenia . Wiele osób "starej daty" ma z tym szczególny problem i nie może zrozumieć jak można zjeść mięso bez ziemniaczka.

 

 • Oczyszczanie organizmu z pasożytów - nie mniej ważna sprawa jak dobre nawyki dietetyczne. Najczęściej, gdy mamy kandydozę,  mamy też do czynienia z innymi pasożytami. Nie da się niestety do końca uniknąć kontaktu z nimi. Możemy stworzyć im środowisko w którym nie będą miały najlepszych warunków do życia i po prostu je opuszczą. Systematyczne oczyszczanie z pasożytów jest więc wskazane.

 

 • Środki działające grzybobójczo - tutaj mamy spore pole manewru. Ciężko określić co będzie działało najlepiej na daną osobę. Najpopularniejsze to: czosnek, la pacho, olejek z oregano.

 

 • Suplementacja - kwestia indywidualna. Sam nie jestem wielkim zwolennikiem brania suplementów garściami. Witamina C nie zaszkodzi. Witaminy D3 i K2mk7 również w szczególności, gdy mamy niski poziom tej pierwszej. Cynk, magnez i selen są zalecane w wielu protokołach przeciwgrzybiczych. Dobrze wiedzieć, gdzie mamy ewentualne niedobory i nieco je pouzupełniać.

 

 

 • Zachowanie spokoju - ograniczenie negatywnego wpływu powodowanego przez inne osoby jak i rzeczy martwe. Krótko mówiąc ograniczenie ryzyka stresu.

 

 

Uwaga: wiele osób które co dopiero dowiedziały się o przeroście candidy koncentruje się w głównej mierze na środkach o działaniu grzybobójczym, ale według mnie nie jest to najistotniejszy punkt powrotu do zdrowia. Owszem jest istotny, ale tylko wtedy, gdy jest poparty konsekwencją w odpowiednim odżywianiu się i stylu życia.

 

Candida nie pojawiła się spontanicznie, szczególnie jeśli występuje w formie endogennej. Powinniśmy zrozumieć, iż proces powrotu do zdrowia i dobrego samopoczucia może troszeczkę potrwać. Jest ona najczęściej wynikiem wielu zaniedbań i obciążeń, które z czasem doprowadziły nas do zaburzeń mikrobioty.

 

 

Chętnie zapoznam się z Waszymi opiniami i doświadczeniami związanymi z tematem kandydozy. Zachęcam do dzielenia się nimi w komentarzach poniżej oraz polubienia Naturopathy.pl, aby mieć szybki dostęp do informacji o nowych wpisach jeśli ten Cię zainteresował. Cykl poświęcony kandydozie na pewno będzie jeszcze rozwijany na blogu, ponieważ temat wzbudza niemałe zainteresowanie i jest niestety bardzo aktualny. Na koniec chciałbym także zaprosić Was do naszej grupy na facebooku: Candida - grupa wsparcia, która w ostatnim czasie bardzo szybko rośnie w siłę. 

 

 

10 stycznia 2018

Candida - jak wesprzeć swój organizm w walce z nierównym przeciwnikiem.

WAŻNA INFORMACJA

 

Katalog-blogow.pl

Treści zawarte na tym blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i do takich celów służą.  Nie są one w stanie zastąpić wizyty u specjalisty. Zanim zdecydujemy się na zastosowanie w praktyce którejkolwiek z informacji zawartych na tej stronie, należy w pierwszej kolejności skonsultować ją z lekarzem.