facebook naturopathy
20 czerwca 2018
Bazylia od kilku sezonów cieszy się coraz to większą popularnością na naszych talerzach, a także i w ogrodach. Dziś postanowiłem skupić się na wpływie jaki wywiera ona na nasze zdrowie.
23 maja 2018
Ponieważ do chwili obecnej na blogu nie przywiązywałem większej uwagi do roli witamin w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka, uznałem że nadeszła pora, aby uruchomić cykl  nazywający się nie inaczej jak właśnie

 

 

BYĆ MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TEŻ:

Szereg właściwości korzystnie wpływających na stan zdrowia jest tym co wyróżnia kozieradkę na tle wielu ziół. Nieco pomijana w naszych codziennych dietach roślina charakteryzuje się bardzo szerokim spektrum działania. Zaczynając od właściwości przeciwzapalnych, a kończąc na mlekopędnych. Dzisiaj przedstawię Wam kilka ciekawych informacji na jej temat.

 

 

Zastosowanie kozieradki w lecznictwie.

 

Jak większość surowców zielarskich, kozieradka także ma swoje zastosowanie w medycynie. Wykazuje działanie przeciwzapalne, wzmacnia organizm po przebytych chorobach, pobudza wytwarzanie enzymów trawiennych. Ma także działanie anaboliczne, moczopędne oraz co najciekawsze mlekopędne.

 

 

Właściwości laktacyjne - wiele badań wskazuje na właściwości mlekopędne kozieradki. Część kobiet które stosowały kozieradkę zauważyły zwiększenie ilości pokarmu w piersiach już po dobie. Niestety nie na każdą z Pań kozieradka będzie wykazywała identyczne działanie. Jak w przypadku większości ziół, kobiety w okresie prenatalnym nie powinny zażywać kozieradki. W okresie laktacyjnym zawsze warto skonsultować się wcześniej z lekarzem.

 

W leczeniu cukrzycy - okazuje się, że stosowanie kozieradki przez osoby które miały predyspozycje do cukrzycy oraz u osób mających cukrzycę typu II znacznie zmniejszyło poziom glukozy w osoczu w badaniu (FPG) oraz poziom glukozy po posiłku - (PPPG). Poziom insuliny w surowicy krwi natomiast wzrósł.

 

Natomiast w cukrzycy typu I, u ponad połowy pacjentów stosujących kozieradkę stwierdzono obniżenie stężenia cholesterolu LDL, VLDL, a także trójglicerydów.

 

Osłonowo na wątrobę - warto także stosować kozieradkę w celu ochrony wątroby przed niektórymi lekami. Działa ona odtruwająco i pozwala na szybsze usunięcie toksyn, a także korzystnie wpływa na jej regenerację, zapobiega marskości.
 

Przeciwbólowo w bólach menstruacyjnych - w badaniu JRI odnośnie wpływu ekstraktu z nasion kozieradki na bóle menstruacyjne w ciągu pierwszych trzech dni miesiączki zaobserwowano, że u kobiet które zażywały od 2 do 3 kapsułek dziennie w dawce 900mg, deklarowano zmniejszone nasilenie tych bólów.

 

Naturalny suplement na masę mięśniową - ludzie wychudzeni, po przebytych chorobach oraz środowisko kulturystyczne, słynące z zamiłowania do budowy masy mięśniowej, również może czerpać z kozieradki pożytek. Przypisuje się jej bowiem działanie stymulujące przyrost masy, a także poprawiające wytrzymałość mięśni

 

 

Zastosowanie kozieradki w celach kosmetycznych.

 

Również w kosmetyce stosuje się preparaty na bazie kozieradki. Głównym surowcem jaki wykorzystuje się do ich wykonania są nasiona, które zawierają szereg substancji odżywczych w tym: tiaminę, biotynę, oraz witaminę F. Najczęściej stosowana jest na:

 

Problemy skórne - wykazuje właściwości łagodzące stany zapalne skóry i egzemy. Stosowana jest między innymi w leczeniu trądziku. Najczęściej wykonuje się maseczki i toniki na bazie nasion zalanych gorącą wodą, które po przestudzeniu nakłada się na twarz.

 

Osłabione włosy - kozieradka jest także stosowana jako odżywka wzmacniająca porost włosów w formie wcierek oraz maseczek. W sieci można często spotkać się z opiniami, które potwierdzają słuszność takiej kuracji.

 

 

"Jedno ale".

 

Z kozieradką jest jeden zasadniczy problem. Zapach potu, skóry i moczu. Jest bardzo intensywny i niezbyt przyjemny. Porównuje się go najczęściej do zapachu syropu klonowego. Proponuję więc zajadać się nią w weekendy lub wtedy, gdy mamy zamiar spędzić w domu nieco więcej czasu.

 

 

Podsumowując..

 

W kozieradce możemy znaleźć wiele odpowiedzi na nurtujące nas problemy zdrowotne. Osobiście stosuję od kilku lat co jakiś czas ze względu na specyficzny zapach skóry i moczu o którym pisałem wyżej. Najczęściej zajadam się nią w postaci kiełków, które sam hoduję, a które świetnie sprawdzają się jako dodatek do wszelkich dań i sałatek. 

 

 

31 stycznia 2018

Kozieradka - roślina o szerokim zastosowaniu w lecznictwie i kosmetologii.

WAŻNA INFORMACJA

 

Katalog-blogow.pl

Treści zawarte na tym blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i do takich celów służą.  Nie są one w stanie zastąpić wizyty u specjalisty. Zanim zdecydujemy się na zastosowanie w praktyce którejkolwiek z informacji zawartych na tej stronie, należy w pierwszej kolejności skonsultować ją z lekarzem.