facebook naturopathy
20 czerwca 2018
Bazylia od kilku sezonów cieszy się coraz to większą popularnością na naszych talerzach, a także i w ogrodach. Dziś postanowiłem skupić się na wpływie jaki wywiera ona na nasze zdrowie.
23 maja 2018
Ponieważ do chwili obecnej na blogu nie przywiązywałem większej uwagi do roli witamin w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka, uznałem że nadeszła pora, aby uruchomić cykl  nazywający się nie inaczej jak właśnie

 

 

BYĆ MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TEŻ:

Obecnie przywiązujemy ogromną rolę do tego co zjadamy. W czasach, gdy różnej maści diety cieszą się olbrzymią popularnością można łatwo zapomnieć o wielu innych, nie mniej ważnych aspektach ludzkiego życia. Do takich możemy zaliczyć niewątpliwie oddychanie. Jest ono podstawową czynnością umożliwiającą dostarczanie tlenu niezbędnego do przeżycia organizmom tlenowym. 


 

Nieprawidłowy sposób oddychania prowadzi do wielu poważnych schorzeń. 

 

Sposób w jaki oddychamy znacznie warunkuje nasz późniejszy stan zdrowia. Jeśli ilość dostarczanego tlenu nie jest równa ilości wydalanego przez nas dwutlenku węgla, będzie to sprzyjało zatruwaniu organizmu. Prowadzi to do wielu problemów zdrowotnych o bardzo różnym podłożu takich jak:

 

 • przyspieszone starzenie się

 

 • bezsenność lub nadmierna ilość snu

 

 • bóle głowy

 

 • nerwowość

 

 • depresja

 

 • choroby nerek 

 

 • choroby wątroby

 

 • choroby układu krwionośnego

 

 • owrzodzenia żołądka

 

 • nieżyt żołądka i okrężnicy

 

 • cukrzyca

 

 

 

Jak prawidłowo oddychać i dlaczego warto brać przykład z dzieci ?

 

Zdecydowana większość ludzi dorosłych oddycha w sposób nieprawidłowy. Wygląda to tak, że podczas wdechu lekko unoszą się nam ramiona i kości obojczyka, brzuch jest wciągnięty, a żebra rozchodzą się na boki - rozszerza się wyłącznie klatka piersiowa. Zmusza to nas do robienia częstszych wdechów, a płuca pracują tylko w ich górnej części co przyspiesza zużycie komórek. Taki sposób oddychania określa się mianem "górnego".

 

Małe dzieci mają zdecydowanie najlepiej wypracowany model oddychania zwany "przeponowym". To m.in. dzięki niemu są tak energiczne i wesołe, że nas dorosłych potrafi to czasem przerastać. Oddychanie przeponowe polega na wdychaniu powietrza w taki sposób w którym jama brzuszna pęcznieje, a podczas wydychania kurczy się. Ważną kwestią jest także, aby oddychać poprzez nos co wpływa na wydzielanie się tlenku azotu. Ma to działanie uspakajające. Wdechy muszą być krótkie, natomiast wydechy powinny trwać około 3-4 razy dłużej niż wdech.

 

Im więcej tlenu dostarczamy płucom, tym efektywniejsza jest ich wentylacja co przekłada się na większą ilość energii i tlenu, które docierają do erytrocytów. Zapobiega to tworzeniu się toksycznych produktów dla organizmu w reakcjach utleniania.

 


Oddychanie odgrywa ważniejszą rolę od pożywienia.
 

Zwróćmy uwagę na rolę oddechu przez pryzmat czysto logiczny. Gdy się rodzimy, pierwszą i absolutnie najważniejszą czynnością jaka pozwala nam na przetrwanie poza łonem matki jest oddech. Ludzkie życie również kończy się z chwilą, gdy przestajemy oddychać. Bez oddechu nie jesteśmy w stanie przetrwać dłużej niż kilka minut w odróżnieniu od wody(kilka dni) oraz pożywienia(kilka tygodni). Dlaczego więc zapominamy o tak ważnej dla naszego zdrowia czynności ? Pozostawiam wszystkich z tym pytaniem.

 

Jeśli ten wpis wydał Ci się wartościowy to podziel się nim ze swoimi znajomymi klikając: Udostępnij, bądź lubię to ! Zapraszam też wszystkich do wyrażania własnych opinii w komentarzach poniżej oraz na naszym profilu facebookowym.

 

Miłego dnia !


 

 

 

źródło:

1. Tombak M., Jak żyć długo i zdrowo, Łódź 1999, ISBN 83-9111538-6-X, s 11-12

2. Tombak M., Uleczyć nieuleczalne cz.1, Łódź 2008, ISBN 978-83-911379-1-8, s 70-71

3. własne

 

 

 

21 lutego 2018

Prawidłowy sposób oddychania. Wpływ oddechu na zdrowie człowieka.

Jak nauczyć się sztuki prawidłowego oddychania. Wpływ sposobu oddychania na zdrowie.

WAŻNA INFORMACJA

 

Katalog-blogow.pl

Treści zawarte na tym blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i do takich celów służą.  Nie są one w stanie zastąpić wizyty u specjalisty. Zanim zdecydujemy się na zastosowanie w praktyce którejkolwiek z informacji zawartych na tej stronie, należy w pierwszej kolejności skonsultować ją z lekarzem.