facebook naturopathy
20 czerwca 2018
Bazylia od kilku sezonów cieszy się coraz to większą popularnością na naszych talerzach, a także i w ogrodach. Dziś postanowiłem skupić się na wpływie jaki wywiera ona na nasze zdrowie.
23 maja 2018
Ponieważ do chwili obecnej na blogu nie przywiązywałem większej uwagi do roli witamin w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka, uznałem że nadeszła pora, aby uruchomić cykl  nazywający się nie inaczej jak właśnie

 

 

BYĆ MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TEŻ:

Przyroda w ostatnich dniach zdecydowanie zaczyna budzić się do życia. Lada moment święta Wielkiej Nocy. Dla wielu z nas kojarzą się one między innymi z zapachem świeżej rzeżuchy. Pieprzyca jest z powodzeniem stosowana w medycynie ludowej od wielu lat. Zapraszam do zapoznania się z poniższym wpisem dotyczącym właśnie tej rośliny.

 


Rzeżucha na wzmocnienie organizmu w zimie oraz wczesną wiosną.

 

Zimową porą bardzo trudno o dobrej jakości warzywa. Wiąże się to zwiększonym zapotrzebowaniem naturalnego pochodzenia substancji odżywczych, witamin i minerałów. Co takiego może zaoferować nam pieprzyca siewna zwana potocznie rzeżuchą ? Są to przede wszystkim witaminy: beta karoten(prowitamina A), B1, B2, B3, B5, B9, C, K, ale także sole mineralne: potasu, jodu, fosforu, wapnia, cynku, magnezu, selenu czy żelaza.

 

 

Zastosowanie rzeżuchy w medycynie ludowej.

 

Pieprzyca jest rośliną o szerokim zastosowaniu w profilaktyce wielu schorzeń. Najpowszechniejsze to:

 

  • anemia

 

  • choroby tarczycy

 

  • problemy z nadciśnieniem

 

  • problemy z trawieniem

 

  • zaburzona praca nerek 

 

  • gorączka

 

  • skaza limfatyczna

 

  • świerzb i ropiejące rany 

 

  • osteoporoza

 

 

 

 

Rzeżucha dla mocnych włosów i pięknej cery, ale nie tylko.

 

Pieprzyca ma korzystny wpływ także na urodę. W szczególności na wzrost i wzmocnienie włosów ze względu na zawartość siarki. Dobrze wpływa również na stan cery i paznokci.

 

Wiele źródeł podaje, że dawniej stosowano rzeżuchę także jako środek na pasożyty. Niestety nigdzie nie znalazłem sprecyzowanych informacji na jakie konkretnie. 

 

 

Uprawa rzeżuchy na domowym parapecie.

 

Domowa uprawa rzeżuchy nie wymaga prawie żadnego wysiłku. Osobiście zawsze kiełkuję pieprzycę na talerzyku, który wykładam najczęściej ligniną lub płatkami kosmetycznymi. Nasiona najlepiej jest wcześniej nieco opłukać w letniej wodzie. Wyłożoną na talerzyku ligninę należy spryskać, bądź delikatnie polać przegotowaną wodą tak, aby nie zrobił się nam z tego wszystkiego akwen wodny. Następnie nasiona można wyłożyć i przykryć drugim talerzykiem dla lepszego utrzymywania wilgoci. Co kilka godzin warto odkrywać nasze nasionka, aby złapały odrobinę świeżego powietrza. Gdy nasionka zaczną kiełkować możemy zupełnie pozbyć się przykrycia i tylko co jakiś czas sprawdzać czy nasze kiełki nie mają zbyt suchego podłoża. Zazwyczaj po 5-6 dniach możemy cieszyć się piękną zieloną rzeżuchą. Pamiętajmy jednak, aby nie jeść jej w zbyt obfitych ilościach, ponieważ można nabawić się co najmniej zwiększonego parcia na mocz oraz stanów zapalnych pęcherza moczowego.

 

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie wartościowy to podziel się nim proszę ze swoimi znajomymi klikając: Udostępnij, bądź lubię to ! Zapraszam również do rozmowy i dzielenia się Waszymi spostrzeżeniami w komentarzach poniżej oraz na naszym profilu FB.

 

 

 

 

źródło:

 

1.Czikow P., Łaptiew J., Rośliny lecznicze i bogate w witaminyWarszawa 1987, ISBN 83-09-00523-7, s 262.

 

28 marca 2018

Pieprzyca siewna - zastosowania rzeżuchy w medycynie ludowej.

Wykorzystanie rzeżuchy w medycynie naturalnej. Domowa uprawa rzeżuchy.

WAŻNA INFORMACJA

 

Katalog-blogow.pl

Treści zawarte na tym blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i do takich celów służą.  Nie są one w stanie zastąpić wizyty u specjalisty. Zanim zdecydujemy się na zastosowanie w praktyce którejkolwiek z informacji zawartych na tej stronie, należy w pierwszej kolejności skonsultować ją z lekarzem.