facebook naturopathy
20 czerwca 2018
Bazylia od kilku sezonów cieszy się coraz to większą popularnością na naszych talerzach, a także i w ogrodach. Dziś postanowiłem skupić się na wpływie jaki wywiera ona na nasze zdrowie.
23 maja 2018
Ponieważ do chwili obecnej na blogu nie przywiązywałem większej uwagi do roli witamin w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka, uznałem że nadeszła pora, aby uruchomić cykl  nazywający się nie inaczej jak właśnie

 

 

BYĆ MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TEŻ:

Od pewnego czasu można zaobserwować nasilające się ataki przeciwko stosowaniu suplementów diety. Czyżby były zagrożeniem dla producentów leków ?
 

Czytając rekomendacje Najwyższej Izby Kontroli można śmiało dostrzec, jak bardzo "nie na rękę" stał się rynek suplementów diety dla nieskutecznej i dążącej do upadku farmacji. W żadnym wypadku nie twierdzę, że obecne regulacje odnośnie suplementów są idealne i nie trzeba nic z nimi robić, ale kilka sugerowanych przez NIK zmian, budzi we mnie co najmniej mieszane uczucia. Mianowicie:

 

"Wprowadzenie systemu opłat za notyfikację suplementów diety, które powinno ograniczyć liczbę rejestrowanych produktów tylko do tych, które przedsiębiorca faktycznie zamierza wprowadzić na rynek"

 

Bycie przedsiębiorcą w naszym kraju i utrzymanie rentowności jest od pewnego czasu postrzegane jak mission impossible. Kolejne obciążenia finansowe za pewne ułatwią życie osobom trudniącym się sprzedażą suplementów. Z całą pewnością przyczynią się też do poprawy bezpieczeństwa i jakości produktów, na który taki nacisk kładzie rzekomo NIK.

 

"Wprowadzenie zakazu wskazywania na etykietach suplementów diety, ich prezentacji i reklamie na właściwości zapobiegawcze, lecznicze lub uzdrawiające"

 

Serio ? Dla przykładu weźmy witaminę C. Zainteresowani tematem za pewne wiedzą o jej właściwościach pro zdrowotnych(potwierdzonych badaniami), które wykazują skuteczność w budowaniu odporności, syntezie kolagenu itd. Dlaczego sprzedawca ma mieć zabronioną możliwość poinformowania o tym swojego klienta ? Czemu ma służyć zakaz przedstawiania skutków jej niedoboru ? (Zostanie to de facto zinterpretowane jako wskazywanie właściwości zapobiegawczych).

 

"Wprowadzenie obowiązku umieszczania na opakowaniach suplementów diety oraz w ich reklamie, w tym także telewizyjnej, odpowiednio czytelnych informacji, dostrzegalnych dla każdego konsumenta, o wielkości czcionki umożliwiającej zapoznanie się z informacją różnym grupom konsumentów, przy czym określenie "suplement diety" powinno być czytelne i zamieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie nazwy handlowej"

 

Może jeszcze określenie "suplement diety" powinno być pisane taką samą lub większą czcionką, niż nazwa handlowa środka? Informacja jest informacją i gdzie by nie była zamieszczona oraz jakiej wielkości czcionką jest napisana uważam za nieistotne. Ważniejszą kwestią jest, żeby np. osoby niewidome mogły ją bez problemu odczytać Braillem.

 

Chciałbym poruszyć jeszcze jedną kwestię. Przysłuchując się z uwagą reklamom super środków zdarza się mi usłyszeć zdania w stylu: "Ale nie suplement diety, tylko lek". Jak do tego odniosłaby się Najwyższa Izba Kontroli ? Uważam, że jest to wyraźne robienie anty-reklamy suplementom diety. Skoro sprzedawca suplementów ma mieć zakaz wypowiadania się na temat swojego produktu w jakichkolwiek superlatywach, a producent "leków" może robić mu zły PR, to coś tu chyba jest nie tak ? Nie sądzicie ?

 

Temat postanowiłem poruszyć dlatego, że nie da się nie zauważyć, iż prowadzi się w obecnym czasie kampanię oczerniającą suplementy diety, wyśmiewając jednocześnie osoby, które je stosują. Najbardziej irytuje mnie jednak pojęcie "lek". Brzmi jakoby było błogosławieństwem na wszystko. Jak więc wytłumaczyć człowiekowi, że ma brać leki do końca życia ? Okazuje się, że nie leczy on jak sugeruje to określenie, a tylko zmniejsza ewentualne objawy(nie wspominając o działaniach ubocznych) i tu zaczyna się problem. Może warto więc, aby NIK zajęła się tym tematem i nakazała np. wskazywanie możliwych działań ubocznych w reklamach "leków", a te z nich, które trzeba brać do końca życia, określać innym mianem. Zapraszam do dyskusji. Miłego dnia !

 

28 września 2017

Suplementy diety - zagrożenie dla producentów leków ?

WAŻNA INFORMACJA

 

Katalog-blogow.pl

Treści zawarte na tym blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i do takich celów służą.  Nie są one w stanie zastąpić wizyty u specjalisty. Zanim zdecydujemy się na zastosowanie w praktyce którejkolwiek z informacji zawartych na tej stronie, należy w pierwszej kolejności skonsultować ją z lekarzem.