facebook naturopathy
20 czerwca 2018
Bazylia od kilku sezonów cieszy się coraz to większą popularnością na naszych talerzach, a także i w ogrodach. Dziś postanowiłem skupić się na wpływie jaki wywiera ona na nasze zdrowie.
23 maja 2018
Ponieważ do chwili obecnej na blogu nie przywiązywałem większej uwagi do roli witamin w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka, uznałem że nadeszła pora, aby uruchomić cykl  nazywający się nie inaczej jak właśnie

 

 

BYĆ MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TEŻ:

Ponieważ do chwili obecnej na blogu nie przywiązywałem większej uwagi do roli witamin w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka, uznałem że nadeszła pora, aby uruchomić cykl  nazywający się nie inaczej jak właśnie "witamina" w którym to będę opisywał różne ciekawostki dotyczące ów zagadnienia. Od dnia dzisiejszego mam zamiar co jakiś czas będę udostępniać wpisy dotyczące każdej z witamin jaką obdarzyła nas matka natura. Przy okazji zachęcam do dyskusji na temat witamin, ich niedoborów, nadmiarów czy tego jak ewentualnie zmieniło się zdrowie Wasze i Waszych bliskich po unormowaniu ich poziomu.

 

 

Witaminy - czym są ?

 

Na początku wypadałoby zacząć od tego czym w ogóle są witaminy. Książkowa teoria mówi nam, iż witaminy to organiczne związki chemiczne, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzieli się je na te pochodzenia naturalnego oraz otrzymywane syntetycznie. Większości witamin ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć samoistnie, więc musi je otrzymywać wraz ze zjadanym pożywieniem. Ciekawostką, o której prawdopodobnie niewiele osób słyszało jest to, że pierwszą odkrytą witaminą była B1, a do tego przełomowego momentu w historii medycyny przyczynił się nikt inny jak Kazimierz Funk, polski biochemik który wyodrębnił ów witaminę z otrąb ryżowych.

 

 

Wpływ witamin na ludzkie zdrowie.

 

Po odkryciu witamin zaczęto przywiązywać coraz większą wagę do ich wpływu na stan zdrowia. Dosyć szybko okazało się, że odgrywają one ważną rolę w wielu czynnikach fizjologicznych organizmu. Są to między innymi:

 

 • Prawidłowy wzrost

 

 • Prawidłowa mineralizacja kości

 

 • Wspieranie syntezy kolagenu

 

 • Wspieranie procesów prawidłowego widzenia

 

 • Zapobieganie chorobom układu krążenia

 

 • Prawidłowy przebieg procesów krzepnięcia krwi

 

 • Stymulacja odporności organizmu

 

 • Wspomaganie regeneracji skóry

 

 • Łagodzenie stanów zapalnych

 

 • Utrzymywanie we właściwym stanie układu nerwowego

 

 • Wpływ na właściwy stan paznokci i włosów

 

 • Wpływ na procesy krwiotwórcze 

 

 • Wpływ na obniżenie cholesterolu we krwi

 

 • Wspomaganie prawidłowego wchłaniania substancji odżywczych np. minerałów.

 

 

Niedobory witamin występujące w pożywieniu.

 

Obecnie wiele mówi się, że w żywności występują niedobory witamin z powodu mocno wyjałowionych gleb. Myślę, że może być w tym twierdzeniu sporo racji, ponieważ olbrzymia ilość nawozów (najczęściej mineralnych) jest oparta jedynie na azocie, fosforze i potasie. Organizmy żywe do prawidłowego funkcjonowania potrzebują tych składników znacznie więcej. Uważam, że obecny problem niedoborów witamin u ludzi może leżeć gdzieś pomiędzy tymi wyniszczonymi przez nowoczesne uprawy rolne glebami, a złym sposobem odżywiania się w którym dominuje żywność wysoko przetworzona i mająca bardzo mało wspólnego z naturą. Faktem jest, iż obróbka termiczna ma negatywny wpływ na zawartość substancji odżywczych w posiłkach. Obecnie nie dość, że często spożywamy posiłki poddane niejednokrotnej obróbce termicznej (pomijając już wspaniały wynalazek jakim jest kuchenka mikrofalowa), a także wzbogacone różnymi specyfikami mającymi za zadanie poprawić ich walory smakowe oraz wydłużyć termin przydatności, które mogą zaburzać ich przyswajanie. Niedobór witamin u ludzi jest określany mianem hipowitaminozy, brak lub śladowa ilość zwana jest awitaminozą, natomiast nadmiar którejkolwiek z witamin to tzw. hiperwitaminoza. Niestety obecnie ciężko jest znaleźć osobę, która nie borykałaby się z niedoborem żadnej z witamin. Problemem jest także to, że można żyć w niewiedzy przez kilka lat, a stan naszego zdrowia będzie się pogarszał. Hiperwitaminoza to natomiast zjawisko występujące sporadyczne i wiążące się najczęściej z suplementowaniem nadmiernej ilości witamin w formie syntetycznej.

 

 

W kolejnych częściach cyklu postaram się opisać wszystkie występujące w przyrodzie witaminy bez których ludzki organizm nie miałby prawa przetrwać. Jak zwykle zapraszam do opiniowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami pod wpisem.

 

 

 

źródło:

 

 

1. pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Funk - informacje z dnia 23-05-2018.

2. Pawłowski A., Szeląg D., Wygraj zdrowie z naturą, Warszawa 2018, ISBN: 978-83-7740-358-7, s.13

3. własne.

 

 

 

23 maja 2018

Witaminy - czym są i jakie znaczenie mają dla zdrowia ?

Wpływ witamin na ludzkie zdrowie. Niedobory witamin występujące w pożywieniu.

WAŻNA INFORMACJA

 

Katalog-blogow.pl

Treści zawarte na tym blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i do takich celów służą.  Nie są one w stanie zastąpić wizyty u specjalisty. Zanim zdecydujemy się na zastosowanie w praktyce którejkolwiek z informacji zawartych na tej stronie, należy w pierwszej kolejności skonsultować ją z lekarzem.