facebook naturopathy
20 czerwca 2018
Bazylia od kilku sezonów cieszy się coraz to większą popularnością na naszych talerzach, a także i w ogrodach. Dziś postanowiłem skupić się na wpływie jaki wywiera ona na nasze zdrowie.
23 maja 2018
Ponieważ do chwili obecnej na blogu nie przywiązywałem większej uwagi do roli witamin w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka, uznałem że nadeszła pora, aby uruchomić cykl  nazywający się nie inaczej jak właśnie

 

 

BYĆ MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TEŻ:

Osobiście znam wiele osób, którym pokrzywa kojarzy się wyłącznie z poparzonymi nogami w latach dzieciństwa. Poza kilkoma nieprzyjemnymi incydentami z nią związanymi jest także chętnie wykorzystywana w medycynie ludowej ze względu na ogromną ilość mikro i makroelementów w niej zawartych.

 

 

Pokrzywa jako środek tamujący krwawienie.

 

Zastosowanie pokrzywy jako środka powstrzymującego krwawienie było znane już Dioskuridesowi, Pliniuszowi, a także innym uczonym i lekarzom antycznego świata. Obecnie najczęściej stosuje się napar i wyciąg z liści owej rośliny w przypadku krwotoków z nosa, płuc, nerek, jelit i macicy. Zewnętrznie stosowany może być do leczenia ran i wrzodów. Wyciąg z pokrzywy w połączeniu z wyciągiem płynnym z krwawnika zwiększa krzepliwość krwi. Należy pamiętać, aby nie stosować pokrzywy w przypadku krwotoków spowodowanych polipami, cystą, nowotworami macicy i jej przydatków oraz chorób wymagających interwencji chirurgicznej.

 

 

Pokrzywa na wzmocnienie krwi.

 

Ziele pokrzywy znajduje swoje zastosowanie u osób, które mają słabe wyniki krwi. Przede wszystkim podnosi ona poziom hemoglobiny i zwiększa ilość czerwonych krwinek w krwi. Pokrzywa swoje zastosowanie znalazła także w hipo i awitaminozach.

 

 

Pokrzywa jako środek wzmacniający włosy.

 

Napar wodny z liści pokrzywy (łyżka rozdrobnionych liści na szklankę wrzątku) stosuje się jako środek wzmacniający włosy, zapobiegający ich wypadaniu i powstawaniu łupieżu.

 

 

Inne zastosowania pokrzywy.

 

W medycynie ludowej pokrzywa znalazła swoje zastosowanie także w przypadku:

 

 • chorób wątroby i dróg żółciowych

 

 • skazy limfatycznej

 

 • niestrawności

 

 • owrzodzeniu żołądka

 

 • kamicy żółciowej

 

 • podagry

 

 • żylaków odbytu

 

 • chorób dróg oddechowych

 

 • febry

 

 • malarii

 

 • jako środek: moczopędny, wiatropędny oraz mlekopędny dla karmiących matek

 

 

 

 

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie wartościowy to podziel się nim proszę ze swoimi znajomymi klikając: Udostępnij, bądź lubię to ! Zapraszam również do rozmowy i dzielenia się Waszymi spostrzeżeniami w komentarzach poniżej oraz na naszym profilu FB.

 

 

 

źródło:

 

1.Czikow P., Łaptiew J., Rośliny lecznicze i bogate w witaminyWarszawa 1987, ISBN 83-09-00523-7, s 272-274.

 

16 maja 2018

Zastosowanie pokrzywy zwyczajnej w medycynie ludowej.

Zastosowanie pokrzywy w medycynie naturalnej.

WAŻNA INFORMACJA

 

Katalog-blogow.pl

Treści zawarte na tym blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i do takich celów służą.  Nie są one w stanie zastąpić wizyty u specjalisty. Zanim zdecydujemy się na zastosowanie w praktyce którejkolwiek z informacji zawartych na tej stronie, należy w pierwszej kolejności skonsultować ją z lekarzem.